Porady

Kosmetyki Okolice Oczu

SLAAP Soul Balm - aromatyczny balsam do demakijażu

Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż w pozostałych partiach twarzy, jest kilkanaście razy cieńsza przez co jest wiotka i bardzo wrażliwa. Największym niebezpieczeństwem dla skóry w okolicach oczu to suchość która powoduje szybsze starzenie się skóry przez co pojawiają się zmarszczki i tzw. „kurze łapki”, zasinienie, obrzęki pod oczami, zaczerwienienie, niekiedy pieczenie, świąd i stan zapalny brzegów powiek. Skóra w okolicy oczu jest delikatna i łatwo ulega podrażnieniom, jest również wrażliwa na substancje zapachowe.  

Budowa skóry wokół oczu

Skóra okolicy oczu składa się z powieki górnej która dochodzi do brwi oraz powieki dolnej. Punktem stycznym i miejscem łączącym się powiek jest kąt wewnętrzny i zewnętrzny oka, natomiast na krawędziach powiek znajdują się rzęsy. Skóra powiek oraz okolic oczu jest bardzo cienka, wielokrotnie cieńsza od skóry na pozostałej części twarzy, jej grubość to około 0,5 mm. Naskórek w tej części twarzy jest wyjątkowo cienki, skóra właściwa pozbawiona jest podściółki, co powoduje jej wiotkość. Na skórze w okolicach oczu znajdują się nieliczne gruczoły łojowe, tkanka podskórna jest dość luźna i znacznie cieńsza niż w innych okolicach. Wszystkie te czynniki sprawiają, że niezwykle delikatna skóra wokół oczu jest podatna na podrażnienia i reakcje alergiczne, na której łatwo dochodzi do obrzęków.

Najczęstsze problemy

Dolegliwością na jaką skarży się wiele osób to suchość skóry w okolicy oczu co z kolei powoduje pojawianie się zmarszczek. Przesuszona skóra czasem jest delikatne ściągnięta z drobnymi łuseczkami na powierzchni. Delikatna skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa, czasami nadreaktywna, podatna na podrażnienia z towarzyszącym świądem i pieczeniem. U niektórych osób widocznym problemem są zasinienia pod oczami tzw. „cienie”, a także obrzęki powieki górnej i dolnej tzw. „worki”.

Embryolisse kremy pod oczy

Czynniki wpływające na stan skóry wokół oczu

W miarę starzenia się organizmu zmienia się także skóra wokół oczu, czasami znacznie szybciej właśnie w tej okolicy. Czynnikami sprzyjającymi są ekspozycja na niekorzystne warunki środowiska – wiatr, promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie powietrza, dym tytoniowy, długotrwała praca przy ekranie monitora, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, ze sztucznym oświetleniem. Nieprawidłowa pielęgnacja lub jej brak nasila dolegliwości. Również niektóre schorzenia skóry: jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergie, a także choroby nerek, układu krążenia, zaburzenia hormonalne, sprzyjają zmianom skóry wokół oczu.

Jak pielęgnować skórę wokół oczu?

Bardzo istotna jest prawidłowa, systematyczna, codzienna pielęgnacja delikatnej skóry wokół oczu. Pierwszym krokiem jest zmycie makijażu – polecam JUVENA PŁYN DO DEMAKIJAŻU OCZU – płynem/mleczkiem ze składnikami łagodzącymi np. alantoina, d-pantenol. Warto tez wprowadzić jako do dziennej rutyny pielęgnacyjnej aplikację na skórę w okolicach oczu łagodzącego serum lub żelu idealnym do tego kosmetykiem jest Embryolisse ŚWIETLISTE OCZY łagodzące skórę w okolicach oczu.  Dobór kosmetyku oczywiście powinien zależeć od problemu występującego na skórze. Jednak punktem wspólnym jest nawilżanie, regeneracja skóry, poprawa jej elastyczności i gęstości. Idealny krem pod oczy zawierać powinien składniki takie jak: witamina C, E i A, kwas hialuronowy, odżywcze oleje czy peptydy. Świetnymi kosmetykami zawierającymi takie składniki są kosmetyki MASSADA oraz MEDIK8. Osoby mające skłonności do obrzęków stosować powinny kosmetyki poprawiające mikrokrążenie i redukujące „opuchliznę” i „cienie” pod oczami. Zalecany jest również delikatny masaż polegający na ucisku skóry dolnej powieki, by pobudzić krążenie. Oczywiście nic nie zastąpi wypoczynku, odpowiedniej ilości snu, unikaniu pomieszczeń zadymionych oraz źle wentylowanych. Codzienne czynności takie jak praca przy ekranie monitora, oglądanie telewizji, korzystanie z tabletu/telefonu powinna odbywać się z przerwami, by oczy mogły odpocząć. Warto zdać sobie sprawę, że monitory urządzeń emitują światło niebieski które niekorzystnie wpływa na naszą cerę w tym na skórę w okolicach oczu. Oczywiście istotna jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym, noszenie okularów ochronnych, czy korekcyjnych w razie potrzeby.

Back to list

One thought on “Kosmetyki Okolice Oczu

  1. Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest madrość, ktorej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas i dzięki wyszukiwarkom znajdujemy ją na takim blogu jak Twój :-).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.