nawilżenie
Kosmetyki nawilżające
Utrzymanie prawidłowej zawartości wody w skórze jest podstawą do jej pielęgnacji na ten proces składają się dwa czynniki: parowanie z warstwy rogowej naskórka oraz dyfuzja wody ze skóry właściwej. Zaburzenie choćby jednego z tych czynników powodować może przesuszanie się skóry.
Zobacz więcej
Budowa i funkcjonowanie skóry – nawilżenie naturalne skóry
Tylko prawidłowa zawartość wody w skórze zapewnia jej odpowiednie napięcie i elastyczność. Substancje utrzymujące wodę w naskórku to tzw. „naturalne czynniki nawilżające” (NMF). Są to substancje hydrofilne wiążące wodę w naskórku. Dzięki właściwościom zatrzymywania cząsteczek wody ograniczają jej parowanie oraz wzmagają dyfuzję wody ze skory właściwej.
Tworzenie hydrofilowego filmu – nawilżenie skóry
Jednym ze sposobów utrzymywania wody w naskórku jest tworzenie na powierzchni skóry hydrofilowego filmu który powoduje znaczące ograniczenie procesu parowanie wody. Dzięki wytworzeniu cienkiej warstewki na powierzchni skóry, chronią ją przed wnikaniem substancji drażniących oraz ograniczają parowanie wody z naskórka. Doskonałe właściwości błonotwórcze posiadają również białka naturalnie wchodzące w skład skóry: kolagen, elastyna, keratyna.
Nawilżanie – kosmetyki nawilżające
Nawilżanie twarzy pozornie jest błahą czynnością, jednak powinno zajmować należyte miejsce w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Nawilżanie skóry twarzy wykonywane systematycznie odwdzięczy się po latach i skutkować będzie wolniejszym procesem starzeniem się skóry. Prawidłowe nawilżanie skóry wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wiele z nas trudno zachować balans między zbyt małym i zbyt obfitym nawilżeniem, które powoduje szybkie wyświecanie się twarzy oraz powstawanie zaskórników. Nic dziwnego, że tak łatwo popełnić błędy podczas codziennego nawilżania twarzy. Jakie prawidłowo nawilżać skórę twarzy oto kilka porad:
Dobór odpowiedniego kremu nawilżającego
To zdecydowanie najważniejszy punkt – dobór odpowiedniego kremu nawilżającego. Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku nawilżającego należy dobrać go do typu swojej skóry, nie zważając przy tym na marketingowe hasła oraz polecenia influencerów czy przyjaciółek.
Warto wspomnieć o najważniejszych zasadach doboru kremu. Przy cerze suchej powinnaś trzymać się formuł z przewagą emolientów, czyli olejów oraz maseł. Na twoją skórę świetnie będą działać także ceramidy, skwalan oraz kolagen, czyli wszystko, co „zamyka” wilgoć wewnątrz komórek i zapobiega TEWL – Transepidermal Water Loss, przeznaskórkowej utracie wody. To dlatego, że skóra sucha nie radzi sobie z zatrzymywaniem nawilżenia i w tym właśnie trzeba jej dopomóc, wzmacniając jej barierę hydrolipidową.
Jeśli twoja twarz ma skłonności do wyświeca się , widoczne są na niej rozszerzone pory, zaskórniki lub masz tendencję do trądziku, powinnaś stronić od bogatych, olejowych kremów. Cera tłusta sama produkuje nadmiar sebum, które działa okluzyjnie, więc ma znacznie mniejsze zapotrzebowanie na emolienty. Warto jednak zaznaczyć, że również cera tłusta wymaga nawilżenia, co ważne taką cerę częściej dotykają problem odwodnienia i dlatego lepsze są dla niej kremy o lekkiej, żelowej konsystencji, ze składnikami wiążącymi wodę w skórze – np. kwasem hialuronowym, gliceryną, aloesem. Dobrze, jeśli zawierają dodatkowo substancje równoważące produkcję sebum, przeciwzapalne oraz antybakteryjne.